October 25, 2020

गुरुङ यूआइएएको सचिवालयमा निर्वाचित


काठमाडौं
नेपाल पर्वतारोहण संघ (एनएमए) का महासचिव कुलबहादुर गुरुङ इन्टरनेशनल क्लाइम्बिङ एण्ड माउन्टेनियरिङ फेडेरेशन(यूआइएए)को म्यानेजमेन्ट कमिटीको सदस्यमा नर्वाचित भएका छन् उनको कार्यकाल चार वर्षको हुनेछ

शनिबार राती भएको यूआइएएको भर्चुअल साधारण सभामा एनएमएको तर्फबाट गुरुङ निर्वाचित भएका हुन् यूआइएए पर्वताराेहण क्षेत्रको एक मात्र अन्तर्राष्ट्रिय महासंघ हो पर्वतरोहण पर्वतीय समुदायको विकासमा यसले काम गर्दै आएको

यसअघि एनएमएकै पूर्व अध्यक्ष जिम्बा जाङ्बु शेर्पा सन् २०१६ मा यूआइएएको म्यानेजमेन्ट कमिटीको सदस्यमा निर्वाचित भएका थिए । यूआइएएको सचिवालयमा निर्वाचित हुने गुरुङ दोस्रो नेपाली हुन् यूआइएएको मानर्थ सदस्यको रुपमा आङछिरिङ शेर्पा माउन्टेन प्रोटेक्सन कमिसनमा डा गणेश गुरुङ सदस्य छन्।

महासचिव गुरुङले यूआइएएको सचिवालय सदस्यमा निर्वाचित हुनु नेपाली पर्वतीय पर्यटनको लागि महत्वपूर्ण अवसरको रुपमा लिएको बताएका छन्   उनले पर्वतीय पर्यटनको विश्व मञ्चमा नेपाल नेपालको पर्यटनलाई थप महत्वपूर्ण स्थान दिलाउन आफुले भूमिका खेल्ने बताए

 

यूआइएएले  विशेष गरेर आरोही, आरोहण गाइड तथा सहयोगीहरु पर्वतीय समुदायको हीतमा काम गर्दै आएको एकातिर नेपाल पर्वतीय पर्यटनको अत्यन्त महत्वपूर्ण स्थानको रुपमा रहेपनि अझै यसले अन्तर्राष्ट्रिय रुपमा त्यस अनुरुपको महत्व नपाएको बताइन्छ भने अर्कोतिर मुलुकभित्रै पनि पर्वतीय पर्यटनमा संलग्नहरुको अवस्था नाजुक कतिपय अनुभवी राम्रो आरोहण गाइडहरु विदेशिंदा यस क्षेत्रलाई निकट भविश्यमै असर गर्ने बताइन्छ

यो एनएमएले पाएको अवसर मात्र होइन, नेपाल सरकार नेपालको पर्वतीय पर्यटनले पाएको अवसरको रुपमा लिनु पर्छउनले भने, ‘नेपाली पर्वतीय पर्यटनलाई विश्व मञ्चमा थप उजागर गर्ने, नेपालमा धेरै भन्दा धेरै आरोहीहरु आकर्षित गर्ने नेपालको पर्वतीय समदायको विकास संरक्षण हुने गरी काम गर्नेछु

गुरुङले आरोही गाइड तथा सहयोगीहरुको सामाजिक सुरक्षा, पर्वतीय समुदायको विकास उनीहरुको संस्कृतिको संरक्षण तथा जलवायु परिवर्तनको सम्बोधन लगायतका क्षेत्रमा यूआइएएले भूमिका खेल्न सक्ने बताए

Check Also

छिनखोला–बाह्रपोखरी पदमार्गको ”फाम ट्रिप”

मर्स्याङ्दी गाउँपालिका र इको हिमालले छिनखोला–बाह्रपोखरी पदमार्गको ”फाम ट्रिप” …